
Peter pôsobí ako HR Director v Televízii Markíza a má za sebou viac ako 20 rokov skúseností v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Riadil HR aspekty najväčších mediálnych fúzií, organizačné zmeny a inovácie v spoločnostiach ako denník SME a News and Media Holding. Okrem toho zastával kľúčové pozície na ministerstvách, kde prispel k riešeniu náročných krízových situácií.
Peter sa okrem domácich skúseností môže pochváliť aj medzinárodnými projektmi na Islande a v Taliansku, kde získal hlboký vhľad do talent manažmentu, riadenia výkonu a HR partnerstva.
Peter, môžete nám priblížiť vašu kariérnu cestu a kľúčové momenty, ktoré formovali váš prístup k riadeniu ľudských zdrojov?
Moja kariéra v oblasti ľudských zdrojov sa začala pred viac ako dvadsiatimi rokmi a bola plná rôznorodých skúseností, ktoré formovali môj prístup k HR. Pracoval som v rôznych sektoroch a roliach od médií cez IT a consulting až po verejnú správu. Kľúčovým momentom bolo určite moje pôsobenie vo vydavateľstve Petit Press (denník SME), kde mi dal jeho zakladateľ a dlhoročný šéf Alexej Fulmek prvýkrát šancu pôsobiť ako HRD. Neskôr som ako člen vedenia v News and Media Holding riadil personálnu stratégiu počas významných organizačných zmien. Každá zastávka v rámci kariérnej cesty má však pre mňa nespochybniteľnú hodnotu v Libelliuse som sa naučil obchodu a umeniu viesť tréningy, na Ministerstve vnútra spolupracovať s ozbrojenými zložkami a celým mimoriadne komplexným štátnym aparátom, vrátane politikov ????.
Aké výzvy ste zažili počas vašich 20 rokov praxe v HR a ako vás tieto skúsenosti ovplyvnili?
Počas svojej kariéry som čelil mnohým výzvam, od riadenia HR aspektov fúzií a reorganizácií až po krízové situácie, ako bola pandémia COVID-19. Napríklad, počas môjho pôsobenia na Ministerstve vnútra som riadil skvelý tím kancelárie ministra (150 ľudí) v epicentre krízového manažmentu počas pandémie a tzv. "policajných vojen" v rokoch 2020 – 2021. Tieto skúsenosti ma naučili dôležitosti rýchleho rozhodovania, efektívnej komunikácie, vlastných limitov, ale aj prijatia nevyhnutného a schopnosti povedať „dosť“ a odísť. Najdôležitejšou skúsenosťou pre mňa ako lídra bolo však vidieť a zažiť na vlastnej koži ako vyzerá výborný, ale aj zlý, veľmi zlý a katastrofálny leadership. Tento aspekt manažérskej skúsenosti sa v knižke nenaučíte. ????
Riadili ste HR aspekty významných mediálnych fúzií a organizačných zmien. Aké lekcie ste si z týchto procesov odniesli?
Riadenie HR počas mediálnych fúzií bolo náročné, ale zároveň obohacujúce. Naučil som sa, že kľúčom k úspechu je otvorená a transparentná komunikácia so zamestnancami, jasné definovanie cieľov a dôraz na firemnú kultúru. Počas môjho pôsobenia v News and Media Holding som zaviedol filozofiu skutočného HR partnerstva, kde HR bolo partnerom pre všetkých top manažérov, poskytujúc podporu a poradenstvo. Tiež som identifikoval a hiroval kľúčových členov výkonného vedenia, čo bolo kľúčové pre úspešnú fúziu a dosiahnutie želaných synergických efektov. Rád však hovorím, že od roku 2020 som v podstate krízovým manažérom, prakticky 5 rokov riešim krízy v každej roli, ktorú vykonávam.
Vaše medzinárodné skúsenosti (Island, Taliansko) sú inšpiratívne. Čo považujete za najväčší rozdiel medzi slovenským a zahraničným prístupom k HR?
Medzinárodné skúsenosti mi poskytli širší pohľad na rôzne prístupy k riadeniu ľudských zdrojov. V Taliansku som pracoval na budovaní kapacít neziskových organizácií a realizácii vzdelávacích programov, čo mi ukázalo dôležitosť komunitného prístupu a flexibility. Na Islande som sa zameriaval na medzinárodné aktivity mládežníckej siete propagujúcej zdravý životný štýl, čo zdôraznilo význam prevencie a podpory mladých ľudí. A pokiaľ ide o rozdiely v prístupe k HR – tie sa vždy odvíjajú od ľudí, ktorí ho robia. Faktom však je, že Taliansko mi ukázalo vlastné limity v tom, koľko času dokážem stráviť na ľubovoľnej porade (tzn. menej ako Taliani ????) a Island mi ukázal, aké dôležité je rozprávanie príbehov vo vytváraní firemnej kultúry.
Spomenuli ste, že sa aktuálne zameriavate na mentorstvo a zdieľanie skúseností. Čo vás na tejto oblasti najviac napĺňa?
Ako muž starne, chcel by veriť, že vek neprináša len slabý zrak a únavu, ale aj múdrosť. Žiaľ, často prichádzajú s vekom len tie prvé dve veci ????. Ale vážne, odovzdávať svoje skúsenosti a vedomosti mladším kolegom považujem za nesmierne obohacujúce. Vidieť ich rast a úspechy je pre mňa obrovskou satisfakciou. Tiež ma teší, že môžem prispieť k formovaniu novej generácie HR profesionálov, ktorí budú pokračovať v budovaní silných a efektívnych tímov. Môj tím v Markíze je takmer celý o generáciu mladší odo mňa, ale plný skvelých mladých profesionálok a profesionálov, s ktorými je pre mňa cťou pracovať. Veľa sa od nich učím a len dúfam, že niečo pozitívne odovzdávam aj ja im.
Ako vnímate svoju úlohu pri pomoci mladším kolegom v ich kariérnom raste?
Vnímam ju ako príležitosť byť sprievodcom a podporovateľom na ich ceste. Snažím sa im poskytovať nielen odborné rady, ale aj povzbudenie a motiváciu. Verím, že každý má potenciál dosiahnuť veľké veci, ak má správne vedenie a podporu. Preto sa zameriavam na individuálny prístup, identifikáciu silných stránok a oblastí na zlepšenie, aby som im pomohol naplno rozvinúť ich potenciál. Za mimoriadne dôležitý považujem aj prístup k chybám, kritické myslenie a sebakontrolu v rámci nutkania na mikromanažment, ten je smrrrť ????
Čo vás motivovalo kandidovať do predstavenstva HRcomm?
Po rokoch praxe som chcel odovzdať niečo späť komunite. HRcomm je priestor, kde môžeme nielen diskutovať o budúcnosti HR, ale ju aj formovať. Mojím cieľom je podporovať inovatívne myšlienky a prinášať hodnotu členom združenia.
Aké ciele alebo zámery by ste chceli v rámci HRcomm dosiahnuť?
Chcem, aby HRcomm bolo synonymom prepojenia, inšpirácie, odbornosti a najmä priestoru, kde žiadna otázka nie je považovaná za hlúpu. Plánujem podporovať networking, a posilňovať povedomie o tom, že HR je kľúčovou súčasťou každého úspešného biznisu.
Ako by ste chceli prispieť k rozvoju HR komunity na Slovensku?
Hlboko verím vo filozofiu „sharing is caring“. HR na Slovensku má obrovský potenciál, a ak budeme viac zdieľať naše skúsenosti a vedomosti, môžeme rásť ako komunita a ovplyvniť celkové vnímanie HR.
Ktorý moment vo vašej kariére považujete za najvýznamnejší?
Možno by ste čakali, že poviem niečo veľké, ako fúzie alebo vedenie HR v kríze. Ale úprimne? Najvýznamnejšie sú tie malé momenty – keď vám kolega poďakuje, že ste mu pomohli vyriešiť problém, alebo keď vidíte, že tím skutočne funguje ako jedna rodina. Alebo keď vám pri vašom odchode kolegovia (keď to už naozaj nemusia) povedia, že ste pre ich život znamenali osobné a profesné obohatenie.
Aká je vaša vízia pre budúcnosť HR ako profesie?
Verím, že HR má budúcnosť len vtedy, ak sa nebude báť technológií, bude intenzívne počúvať biznis a menej sledovať trendy pre trendy. A hlavne – HR musí byť viac o ľuďoch a menej o papieroch. Ale to som hovoril už pred dvadsiatimi rokmi ???? Automatizácia procesov a AI má však šancu dať priestor HR prinášať to „human“. Tento aspekt stroje nikdy nenahradia.
Vaša kariéra je plná veľkých projektov a výziev. Ako sa vám darí nájsť rovnováhu medzi náročnou prácou a osobným životom? Máte nejaké tipy, ako zvládať súlad medzi rodinou a kariérou?
Úprimne, občas je to ťažké. Mám šťastie, že mám doma dve skvelé dcéry a úžasnú manželku, ktorá ma vie udržať nohami na zemi. Tip? Nájdite si čas na veci, ktoré vás bavia, a nikdy nezabudnite, že práca je dôležitá, ale rodina je všetko.
Pár faktov o Peťovi
Životné motto: Be kind whenever possible. It is ALWAYS possible.
Životný vzor: Zatiaľ som nenašiel.
Obľúbený film: La Grande Bellezza (Sorrentino)
Obľúbená kniha: Hľadanie zmyslu života - Viktor E. Frankl
Obľúbené jedlo: Talianska kuchyňa
Obľúbený štýl hudby: Adult Contemporary