#MYSMEHRCOMM - ZOZNÁMTE SA S TOMÁŠOM POLAŠČINOM

Spoznajte Tomáša Polaščina, člena predstavenstva HRcomm, ktorý má na starosti oblasť Training & Development. Vo svete firemného vzdelávania a rozvoja pôsobí už vyše dve desaťročia a svoje dlhoročné skúsenosti zúročuje ako vedúci personálneho rozvoja v spoločnosti Volkswagen Slovakia, kde pracuje už 25 rokov. Od roku 2017 vedie oddelenie, ktoré sa zameriava nielen na rozvoj zamestnancov, ale aj na podporu diverzity, firemných hodnôt a kultúry.

 

Tomáš aktívne prispieva aj k formovaniu systémových zmien v oblasti vzdelávania a trhu práce – vedie vzdelávaciu komisiu Zväzu automobilového priemyslu a Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, je členom Rady zamestnávateľov pre odborné vzdelávanie a prípravu, ako aj Sektorovej rady pre strojárstvo a automobilový priemysel. V rozhovore nám porozprával viac o svojom prístupe k rozvoju ľudí, spolupráci so školami a vízii vzdelávania pre budúcnosť.

 

 

Tomáš, gratulujeme k vášmu zvoleniu do predstavenstva HRcomm! Čo vás motivovalo kandidovať a stať sa súčasťou tejto organizácie?

 

Jednoznačne komunita. Verím, že zdieľanie naprieč businessom je viac než prospešné a inšpirujúce. V HRcomm pôsobí nespočetne veľa odborníčok a odborníkov z HR, z rôznych oblastí businessu.

 

Ako vnímate význam HRcomm pre rozvoj HR komunity na Slovensku a čo vás na jeho vízii najviac oslovuje?

 

HRcomm vnímam ako stabilnú a rešpektovanú platformu, ktorá ponúka priestor na výmenu skúseností. Jej široká členská základňa zaručuje rôznorodosť skúseností a inšpiratívnych podnetov.

 

Pôsobíte vo Volkswagen Slovakia už 25 rokov. Aké boli najväčšie míľniky vašej kariéry a ako ovplyvnili váš pohľad na riadenie ľudských zdrojov?

 

Začínal som ako výrobný pracovník, neskôr som postupne prešiel všetky úrovne riadenia (teda okrem predstavenstva J) a rôzne odborné úseky. Vo výrobnej oblasti som najdlhšie pôsobil na oddelení zabezpečenia kvality. Dodnes vidím v procesoch a na produktoch nezhody aj tam, kde to „bežní“ zákazníci nevnímajú ako nedostatky. Verím, že všetky skúsenosti mi prinášajú schopnosť empatie pre rôzne skupiny zamestnanectva. Zároveň mi umožňujú efektívne riadenia nie len ľudských zdrojov v organizácii. V oblasti HR je jednoznačne mojou doménou rozvoj ľudských zdrojov.

 

Vediete dôležité témy ako diverzita, firemné hodnoty a kultúra. Ako podľa vás tieto oblasti menia pracovné prostredie v dnešnej dobe?

 

Som presvedčený že sú neoddeliteľnou súčasťou moderného pracovného prostredia a prispievajú k vytvoreniu spravodlivého a rešpektujúceho prostredia.Snažím sa s tímom pracovať aj na menej viditeľných oblastiach diverzity a inklúzie.Podarilo sa nám do praxe priniesť niektoré nové opatrenia. Ako jeden z príkladov uvediem vytvorenie troch „miestností na stíšenie“, ktoré sú dostupné 24/7. Vo Volkswagen Slovakia máme veľmi rôznorodé zamestnanectvo.

Počet krajín z ktorých pochádzajú naši zamestnanci presiahol číslo 20. Kolegyne a kolegovia nepochádzajú len zo susedných krajín alebo dokonca z Európy, ale aj z krajín s veľmi odlišným kultúrnym a náboženským zázemím. Integrácia/inklúzia týchto kolegov si vyžaduje nielen energiu a vytrvalosť od služobne starších zamestnancov, ale aj od dotknutých nových kolegov a kolegýň. Niekedy je pre všetkých dobré, keď sa môžu na pár minút stiahnuť a upokojiť, ponoriť sa do seba, aby mohli načerpať nové sily. Pre viacerých našich kolegov a kolegyne to môže znamenať napr. modlitbu. Ale aj bez kultúrneho alebo náboženského motívu niekedy potrebujeme pár minút pre seba, vlastný čas počas prestávky alebo voľný čas, aby sme sa mohli stiahnuť z vlastných psychohygienických dôvodov.

 

Máte bohaté skúsenosti zo zamestnávateľských zväzov a združení. Čo by ste z tejto oblasti rád preniesli do práce HRcomm?

 

Znalosti a vedomosti o prepájaní záujmov zamestnávateľov a naviazanie napr. na legislatívne procesy.

 

Vašou motiváciou je podpora komunity a prinášanie nových myšlienok. Aké konkrétne projekty alebo iniciatívy by ste chceli v rámci HRcomm rozbehnúť?

 

Nechajte sa prekvapiť...

 

Ako vidíte potenciál spolupráce medzi korporáciami a HR komunitou na Slovensku?

 

Korporácie sú neoddeliteľnou súčasťou HR komunity. Sú špecifickým prostredím ktoré má veľký potenciál na zdieľane skúseností s nasadzovaním opatrení pre veľké cieľové skupiny.

 

Ktoré témy považujete za kľúčové pre ďalší rozvoj HR na Slovensku a ako by ich mohol HRcomm podporiť?

 

Okrem iného strategické plánovanie ľudských zdrojov a potrieb trhu práce, spolupodieľanie sa na formovaní kľúčových stratégii (imigračná politika, digitalizačné trendy) a mnoho iných.

 

Ako sa vám darí prepájať rôzne oblasti, ktorým sa venujete – od firemných hodnôt až po sektorové rady pre priemysel?

 

Je veľmi obohacujúce mať dôveru rôznych organizácii a mať možnosť prepájať na prvý pohľad nesúvisiace svety. Pri tvorbe stratégie ľudských zdrojov pre náš sektor sme napríklad diskutovali okrem nesúladu potrieb trhu práce a výstupov vzdelávacieho systému aj tému diverzného a inkluzívneho prostredia na pracovnom trhu. Signifikantnou témou sa stáva nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a odliv talentov do zahraničia.

 

Čo pre vás znamená byť súčasťou HR komunity a aký odkaz by ste chceli odovzdať kolegom v tejto oblasti?

 

Nerád nechávam odkazy. Byť súčasťou HR komunity je pre mňa osobne darom. Som v komunite ktorá ako ja sám rozmýšľa a formuje svet ľudí v pracovnom prostredí a to ma náramne baví.

 

Vaša práca zahŕňa množstvo zodpovedností, od vedenia oddelenia až po angažovanie sa v zamestnávateľských zväzoch. Ako sa vám darí nájsť rovnováhu medzi náročnou prácou a rodinným životom? Máte nejaké tipy, ktoré by ste mohli zdieľať?

 

Vstávať skoro ráno JJ (ja mám budík na 04:40).

Duševnú aktivitu vyvažovať s fyzickou.

Zostať zvedavý.

...a tešiť sa aj z bežných maličkostí.

 

Pár faktov o Tomášovi:

 

Nemám žiadne privilegované mottá, ľudí, jedlá.. život je príliš pestrý a rozmanitý na podobné „obmedzenia“ 

..mám však rád knihy od Y.N.Harariho,S.Levitta & S.Dubnera, M.Gladwella, H.Roslinga ale aj S.Larssona, D.Browna..